Shrnutí roku 2017

Rok 2017 se nesl v duchu letních škol památkové technologie. V letní sezóně proběhly dvě školy  pro pokročilé,  v září pak škola pro začátečníky. 

V roce 2017 se projekt (Ne)tušené souvislosti věnoval zejména letním školám. V letní sezóně proběhly dvě školy  pro pokročilé zájemce,  v září pak sezónu završila škola pro začátečníky. 

Dějištěm letních škol památkové technologie se v roce 2017 stal Klášter Plasy. Trochu netradičně školy začaly programem pro pokročilé, který nabídl zájemcům  dvě nová témata. Tématem první, květnové školy, byla záchrana a doplňování omítkové rustiky ve vápenném systému, tématem druhé školy pak restaurování omítek ve vápenném systému. Obě školy pro pokročilé byly zaměřeny na praktickou část  a jejich cílem bylo navázat a rozšířit znalosti a dovednosti získané v základní úrovni škol. Proto bylo podmínkou jejich účasti absolvování škol pro začátečníky z předchozích let. Frekventanti  se pod vedením zkušených lektorů a restaurátorů věnovali vyhodnocení stavu omítek, návrhu postupu prací a zejména provádění vlastního záchranného zajištění a rehabilitace exteriérových a interiérových omítek, a to s důrazem na využití vápenných materiálů. Náplní prací bylo např. zpevňování omítek, snímání druhotných úprav, lokální doplňování omítek a nátěrů  a další. Poslední, zářijová  škola pro začátečníky se pak tradičně konala na téma základy práce s vápnem a vápennými maltami a věnovala se na předání základních znalostí a dovedností při záchraně a obnově historických omítek.

Program letních škol pro pokročilé.

Program letní školy pro začátečníky.

Fotografie ze zářijové školy pro začátečníky

Více fotografií na Facebooku..

Fotografie z červnové školy pro pokročilé

Více fotografií na Facebooku.

Fotografie z květnové školy pro pokročilé

Více fotografií na Facebooku .