Proběhlo v roce 2019

Podzimní dílna omítání - začátečníci

Dílna se zaměří na praktické postupy přípravy malty a omítání  -  práce s vápnem, s pískem, příprava malty, úpravy zdiva, příprava zdiva před omítáním, omítání, ošetřování. Dílna je zkrácenou verzí letní školy památkové technologie pro začátečníky a její formát je určen pro studenty FA ČVUT a studenty Rekvalifikačního kurzu památkové péče NPÚ, kde je součástí studijního programu.

  • Termín konání:  4. říjen od 9:00 a 13:00, 9. říjen od 13:00
  • Místo konání: areál Invalidovny,  Praha 8-Karlín  
  • Délka trvání:  4 hodiny
  • Maximální kapacita 16 osob

Fotografie najdete ve Fotogalerii.

Letní škola památkové technologie/začátečníci      

Škola se zaměří na získání základních znalostí a dovedností při záchraně a obnově historických vápenných omítek. Frekventanti získají nový pohled na historické omítky, dozví se o jejich hodnotách, funkcích, poruchách a smyslu jejich ochrany. V praktické části kurzu si vyzkouší postupy přípravy vápenné kaše, vápenné malty, naučí se základům omítání, doplňování, napojování omítek. Pozornost je rovněž věnována základům restaurování historických omítek.

Škola je určena zejména pro vlastníky historických staveb, řemeslníky, restaurátory, projektanty a architekty působící na poli záchrany historických staveb, památkáře, pro studenty oborů dotýkajících se ochrany stavebních památek a další zájemce.

Lektory škol jsou renomovaní odborníci z Národního památkového ústavu, Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT a zkušení restaurátoři, kteří se podílí na záchraně řady kulturních památek.  

  • Místo konání: Zámek Uherčice, Jihomoravský kraj
  • Termín: 23.-25.5.2019
  • Cena: 4500 Kč (pro zaměstnance NPÚ a studenty FA ČVUT  zlevněná cena 2000 Kč).  V ceně je zahrnuto ubytování a částečné stravování.
  • Fotografie najdete ve Fotogalerii.

Letní školy jsou třídenní praktická soustředění, určená zejména pro vlastníky historických staveb, řemeslníky, restaurátory, projektanty a architekty působící na poli záchrany historických staveb, památkáře (výkonné i odborné), pro studenty oborů dotýkajících se ochrany stavebních památek a další zájemce, kteří se chtějí blíže seznámit s tématem vápenných materiálů a historických malt či omítek. Lektory škol jsou renomovaní odborníci z Národního památkového ústavu, Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT a zkušení restaurátoři, kteří se podílí na záchraně řady kulturních památek. Školy jsou pořádány ve dvou vzdělávacích úrovních - pro začátečníky a pokročilé. Smyslem a cílem škol je také vytvoření příležitostí pro setkávání laické a odborné veřejnosti.

Školy mají již sedmiletou tradici a konaly se například v areálu zámku v Českém Krumlově, v barokních kostelech na Broumovsku, v barokní sýpce Kláštera Plasy, na zámku Stekník a  naposledy na jižní Moravě, na zámku Uherčice.Více o školách z minulých let se dozvíte v Archivu nebo Fotogalerii

Komentované technologické prohlídky

Komentované technologické prohlídky roce 2019 neproběhly. Více o prohlídkách z minulých let se dozvíte v Archivu nebo Fotogalerii.

 

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.